Andrzej Wajda

Andrzej Witold Stanisław Wajda

7,5
7 840 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Andrzej Wajda

Nie znów taka duża strata!

użytkownik usunięty

Najwidoczniej Pan Bóg już tak bardzo nie mógł znieść jego ostatnich poczynań że postanowił nam darować kolejne. I z całym szacunkiem dla Wajdy za jego zasługi dla naszej rodzimej kinematografii ale prawdę mówiąc reżyserem był słabym a scenarzystą pewnie jeszcze gorszym.

Żaden "słaby reżyser" nie stworzyłby "Ziemi obiecanej".
Ten twój deklarowany "cały szacunek" dla Wajdy pisałeś chyba patykiem na wodzie.

A zapytam z ciekawości ile filmów fabularnych. dokumentalnych, spektakli telewizyjnych widziałeś, byłeś na jakiejś sztuce, którą Wajda wyreżyserował? Dla wielu osób z tego forum jednak nie jest ważny jego dorobek, jego talent, ale to czy facet głosuje na Pis czy Po. Kompletna paranoja, smutne. Wajda to mój ukochany polski rezyser i mało mnie interesuje na kogo głosował, bo interesują mnie jego filmy i dorobek artystyczny. Za to wybitni reżyserzy doceniali filmy Wajdy i jego talent reżyserski. Steven Spielberg (zgłaszając Andrzeja Wajdę do honorowego Oscara ):
Przykład Andrzeja Wajdy przypomina nam, twórcom filmowym, że czasem historia może wystawić naszą odwagę na niespodziewaną i poważną próbę, że widzowie mogą oczekiwać od nas podniesienia na duchu, że możemy stanąć przed koniecznością zaryzykowania kariery w obronie godności naszych społeczeństw. Martin Scorsese (w „Guardianie”, 2015): Scorsese: „Na filmach Wajdy uczyłem moich aktorów.” Dalej Scorsese mówi
„Oglądając każdy z filmów Wajdy, byłem pod wrażeniem jego mistrzostwa. Z [wojennej] trylogii Wajdy największe wpływ wywarł na mnie „Popiół i diament”. Zapowiadał on nadejście wielkiego reżysera. To był jeden z ostatnich filmów pokazujących prawdziwe dziedzictwo tego, jak wpłynęła wojna na Wajdę i na jego naród.Był dla nas wprowadzeniem do całej szkoły filmowej związanej z tym, co produkowała kinematografia Związku Radzieckiego, ale wyraźnie od tego różnej. Dał nam także Zbyszka Cybulskiego, wybitnego aktora i nową ikonę pokolenia.”
Ingmar Bergman (w liście do Wajdy, gdy ten odbierał w 1990 r. Europejską Nagrodę Filmową za dokonania życia):
„Pańska sztuka nie byłaby możliwa bez miłości. W każdym ujęciu, w każdej scenie, Pańska sztuka promieniuje miłością do swego zawodu, do swego kraju i do człowieka. Jest Pan jednym z ostatnich, którzy wciąż walczą o kulturę europejską, wierni do śmierci swojej wizji. Jestem dumny, że ja również mogę brać udział w tej walce i ściskam Pana gorąco.” Natomiast Elia Kazan gdy spotkał w Paryżu Wajdę i zaytał czy to on, kiedy Wajda przytaknął, Kazan tak powidział, „Czy to pan zrobił film, który dzieje się w ciągu jednej nocy?”, Wajda pomyślałe natychmiast, że chodzi o „Popiół i diament”. Okazało się, że Kazan miał na myśli „Wesele”: „Kto panu napisał taki dobry scenariusz?” Natomiast Iwaszkiewicz tak pisał do Wajdy (w liście do z Paryża o „Brzezinie”):
„Uważam, że tak pięknie to zrobiłeś, jak pisał „New York Herald” – wiernie duchowi Iwaszkiewicza. A wszystko Twoje w tym filmie (Malczewski, cała Wielkanoc) tak cudownie zlewa się z moim. Bardzo Ci jestem za to wdzięczny i niezmiennie podziwiam twoja intuicję, Twoją twórczość, wszystko to, co sprawiło, że moje opowiadanie stało się Twoim filmem. To, co napisałeś o „Pannach z Wilka”, szczególnie mnie uderzyło: tyle światła. Tak, to jest to.” Natomiast gdy Wajda wraz z aktorami Starego Teatru i ekipą pokazywał w Londynie na poczatku lat 70 swoją inscenizację sztuki Dostojewskego "Biesy" to aktorzy angielscy podkreślali nadzwyczaj sugestywną stylistykę spektaklu, podziwiając reżyserię Wajdy i wyrażali głębokie uznanie dla polskich aktorów, dekoracji i dla faktu, że muzyka, która stanowi dramatyczny przerywnik "Biesów" była grana "na żywo", a nie z taśmy. Ferdy Main, bardzo popularny aktor filmowy i teatralny, znany u nas z filmów z de Funesem i ,,Wampirów" Polańskiego, oświadczył mi, że jest to najlepszy spektakl, jaki widział w żuciu. Na widowni w teatrze zasiadały słynne osobistości ze świata polityki i sztuki. Po spektaklu były brawa na stojaco. Pozdrawiam

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones