Andrzej Wajda

Andrzej Witold Stanisław Wajda

7,5
7 840 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Andrzej Wajda

W zakładce z nagrodami brakuje oscara którego w 2000r otrzymał za całokształt swej twórczości.

filmaniak_bulwa

i o nominacjach za filmy

efka__

O! :D

efka__

Nominacje w kategorii obcojęzycznej są przypisywane jedynie filmowi, nie twórcom. Tak wymyślili... Zaś nagród honorowych ogólnie w bazie danych FW nie ma, nie ma też przecież np. Złotego Niedźwiedzia za całokształt.

Sqrchybyk

Moim zdaniem te nominacje powinny być też przypisywane do reżysera.

efka__

Naprawdę nie wiem za co ten Oskar nawet za całokształt pracy mu się nie należy bo filmy to on średni kręcił.

maciej2801

na przykład? ja lubię jego filmy, katyń był naprawdę wzruszający (i dlatego mój ojciec go nie oglądał więcej niż 2 razy :P) lub popiół i diament. Wiele jego filmów jest i będzie wymieniane z przedrostkiem kultowy. Zasłużonym zresztą. Przytoczyłem tylko 2 filmy bo te akurat pamiętam najlepiej.

efka__

Nagrody za najlepszy film wręczane są producentom nie reżyserom.

filmaniak_bulwa

Mogliby wprowadzić te nagrody za całokształt.
Oskar to Oskar.
Ennio Morricone też miał pecha i dostał Oskara tylko honorowego, tak jak Wajda.

Wajda mógł dostać normalnego za "Ziemię obiecaną", ale miał pecha, bo musiał rywalizować z innym arcydziełem absolutnym, czyli "Dersu Uzała". Sam nie wiem, który z tych filmów bym wybrał. Musiałbym chyba rzucić kostką.

kendo777

Denerwujące jest to, że polski filmy mają małe szanse na oscary i inne zagraniczne nagrody tylko dlatego, że są...polskie. Ponoć jeden z krytyków miał powiedzieć, że polski język jest trudny do tłumaczenia i dlatego szanse na te poważne nagrody są nikłe.

filmaniak_bulwa

Eeee, bzdura. Najlepszym dowodem dwa fakty: primo - kiedyś polskie filmy były doceniane na świecie i podziwiane; secundo - Czesi jakoś tego problemu nie mają, a przecież języki mamy podobne.

Sqrchybyk

tak słyszałem:d poza tym, polskie filmy są nieco ambitniejsze niż "holiłudzka" papka którą nam od lat serwują.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones