Andrzej Wajda

Andrzej Witold Stanisław Wajda

7,5
7 840 ocen pracy reżysera
powrót do forum osoby Andrzej Wajda

Antypatyczny cwaniak, pupil kolejnych rządów, wie jak zarobić w tym ciemnogrodzie, kręcac patetyczne martyrologiczno - patriotyczne chałtury pod zakłamaną publikę i dla szkolnych wycieczek do kina.

nnp

Zdecydowanie obejrzyj wpierw kilka jego starszych dzieł i dopiero potem wystaw ocenę.

nnp

Zobacz najpierw patetyczno martyrologiczno patryjotyną chałturę pt.KANAŁ a jak nic nie zrozumiesz to wtedy pisz głupoty.

papszmir78

Dodam jeszcze, że ten człek to tchórz! Wystarczy spojrzeć na jego Popiół i Diament. Jednoznacznie negatywny AK-owiec w starciu z dobrotliwym, niemal ojcowskim komunistą, ostatecznie przez AK-owca zamordowanym, za co ten w wizji reżysera zdycha niczym pies, na wysypisku. Ot musiał być za to poklask u władz! A późniejsze tłumaczenie Wajdy, jakoby to była wizja wyrzuconego na śmietnik historii bohatera? Tylko głupiec da się złapać na takie wykręty człowieka, któremu nagle się system zmienił i innej władzy trzeba zadek całować. Spójrzmy też na jego Ogniem i mieczem, będące wypaczoną wersją dzieła Sienkiewicza, w filmie którym poprawność polityczna i ignorowanie odważnych fragmentów jest tak tchórzliwa, jak i niewybaczalna!

djedrys

Eee, nie wiem skąd mi do łba strzeliło, że Wajda reżyserował Ogniem i mieczem, które jest tworem innego odważnego człowieka, jakim jest Hofmann, ale spokojnie można obydwu do jednego wora wrzucić.

djedrys

Maciek Chełmicki "jednoznacznie negatywny"?

Sqrchybyk

Tak, wiem że jest to postać "miotająca się wewnętrznie", ale spójrz na jego czyny, na decyzje które podejmuje. Już na samym początku z jego ręki giną niewinni ludzie, a później jest już tylko gorzej. Postać AK-wca jest w tym filmie przedstawiona jako postać negatywna a jego postawa godna potępienia, zaś koniec jaki go spotyka to zasłużona kara za niecne występki. Jeżeli reżyser w przyszłości pokutował by za taką wizję, jeżeli zwalił by to na błędy młodości, wreszcie na zwykłą zmianę poglądów, zrozumiał bym to. Oglądając jednak Wajdę bezczelnie łżącego do kamery i wymyślającego tak niedorzeczną interpretację, że tylko zaślepieni i głupi mogli by w nią uwierzyć całkiem się do tego reżysera zniechęciłem.

djedrys

Tak ta postać została skonstruowana żeby zadowolić również cenzorów. Ale wymowa filmu jest inna, w storunku do literackiego pierwowzoru dokonano przesunięcia akcentów. Maria Dąbrowska nazwała powieść "paszkwilem na młodzież polską, na Polskę w ogóle", z kolei o filmie napisała", iż pokazał "maksimum prawdy możliwej do pokazania". Końcową scenę można interpretować jako zasłużoną karę (to dla cenzorów), albo jako to co faktycznie spotkało akowców po wojnie (to dla ludzi). Zresztą nie ma sensu bym strzępił sobie klawiaturę, były już takie dyskusje na forum filmu, choćby te dwie:
http://www.filmweb.pl/film/Popi%C3%B3%C5%82+i+diament-1958-1118/discussion/1+10+ Utrwalanie+komunistycznych+stereotyp%C3%B3w.,702287

http://www.filmweb.pl/film/Popi%C3%B3%C5%82+i+diament-1958-1118/discussion/Wajda +tub%C4%85+propagandy,174708

djedrys

Z twojej wypowiedzi wnioskuję że lepsza byłaby laurka dla AK a komunistów należało przedstawić jako sadystów albo tępaków jak w "Pułkowniku Kwiatkowskim" Kutza.Ale ułatwię ci zadanie.W KANALE dowództwo AK przedstawiono jako bandę idiotów wysyłających do walki zbieraninę kalek,kobiet i dzieci przeciwko najlepszej armii świata.Na dodatek nikt nie nazywa się Zawisza,Wojtyła,Skłodowski czy Mickiewicz albo Słowacki tylko jakieś Zadry,Stokrotki,Koraby czy inne Smukłe.Co najgorsze Niemców prawie nie ma oprócz jednego przy włazie.Dodać należy jeszcze zdradę Kuli i już wszystko jasne:pupilek władzy komunistycznej.Ale to tylko pozory.Tylko jeden drobny szczegół:Wajdy nie interesuje AK tylko mentalność narodu,hipokryzja władzy,ułańska fantazja i jakoś to będzie.Gdyby tej fantazji nie było nadal żylibyśmy w zamierzchłej komunie bo Wałęsa stwierdziłby że nie da rady obalić systemu.To mentalność która każe wsadzać niedouczonych pilotów do samolotu razem z głową państwa i wielkie zdziwienie gdy dochodzi do katastrofy.To mentalność która uczyniła Litwina polskim wieszczem narodowym a epopeja narodowa polska zaczyna się słowami "LITWO Ojczyzno Moja"??? A który to polski poeta pisał"Przypowieść nową Polak sobie kupi że i przed szkodą i po szkodzie głupi!!?Inny pisarz pisał że akcja jego "Ubu Króla" rozgrywa się w Polsce czyli nigdzie??!! albo że Polska leży za bardzo na wschód żeby zaliczać ją do zachodu i za bardzo na zachód żeby zaliczać ją do wschodu.A który to amerykański piosenkarz pytał Wojewódzkiego na konferencji prasowej czy prawdą jest że każdy Polak rodzi się bohaterem na co Kuba odpowiedział że to prawda.Tak więc widzisz że kultura polska pełna jest różnego rodzaju paszkwilantów twierdzących że piekło które mamy sami sobie tworzymy.Jednakowoż jeżeli ktoś myli Wajdę z Hofmanem to i tak nic nie zrozumie.Życzę więcej inteligencji i dystansu do siebie na Święta!!!

papszmir78

Nie, nie jestem zwolennikiem czerni i bieli w kinie, a jedynie obiektywizmu i nie narzucania propagandą jedynego słusznego, poprawnego politycznie, tchórzliwego wzorca, by okpić i urobić masy. Ja Ci braku inteligencji nie zarzucę, bo widać z miejsca żeś człek myślący, nieco inaczej niż ja, ale i to rzecz normalna. Przyłącze się zatem w życzeniach refleksji nad życiem z okazji obchodzenia symbolicznych urodzin Jezusa Chrystusa.

djedrys

Jednakowoż z twej wypowiedzi wywnioskować można żeś człek inteligentny jeno stereotypami myślący i jeżeli jakikolwiek film tych stereotypów nie powiela to i film i reżyser jego be.Takoż ludzi nie stereotypami myślących uważasz za zaślepionych i głupich więc życzenia z okazji symbolicznych urodzin Jezusa Chrystusa zabrzmią jakże fałszywie bo to człek szalenie niestereotypowy a już na pewno nie zaślepiony i głupi!

papszmir78

Za pana Go swego mając, wiem co nieco o Nim i jego nauce. Życzenia moje szczerymi będąc takimi winny być rozumiane. Stereotypami nie myślę, męczy mnie jednakże maniera kina polskiego, w którym brakuje mi prawdziwych dzieł ku pokrzepieniu serc, rodem z kart Sienkiewicza.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones